Helkuritest lähemalt
Kuidas eristada sertifitseeritud isikukaitsevahendit nõuetele mitte vastavast helkurile sarnanevast tootest?
Täpsustus: sõna "helkur" defineerib helkurtooted ja ei tähenda selle jutu kontekstis ainult helkurit vaid ka teisi helkivaid tooteid.
Tavainimese jaoks tähendab sõna " helkur" asja, mis pimedas helgib ja päästab elu. On loomulik mõelda, et kui ostad poest "helkuri" siis vastab see kõikidele normidele. Siiski, on juhuseid, kui ka poest võid saada "helkuri" mis tegelikult piisavalt ei helgi ja võib otse vastupidi inimese elu hoopis ohtu seada. Kahjuks pole siinkohal ka meedia abiks, sest tihtipeale levitatakse teadmatusest "helkuri" kohta infot, mis tõele ei vasta.
Selle jaoks olemegi Teile kokku pannud võimalikult lühikese spikri, mida helkuri ja teiste helkurtoodete juures silmas pidada:
NB! Siiski, on olemas nii Euroopas kui Hiinas "helkurite" tootjaid, kes esitavad edasimüüjale sertifikaadi ühe materjali kasutamise kohta, kuid päris toodete valmimisel kasutavad hoopis halvemat-odavamat materjali! Selleks, et niisuguste tootjate "helkur" sinu riiete külge ei satuks, soovitame alati kontrollida toote pakendil olevaid märgiseid.
Natuke infot veel helkurmaterjalide kohta.
Nagu juba mainitud, asuvad maailma parimad helkurmaterjalide tootjad Ameerikas. Isegi hiinlased tunnistavad, et nende seas pole ühtegi tootjat, kes suudaks toota sertifitseeritud kõrge kvaliteediga helkurmaterjali. Hiinlased suudavad toota lihtsalt "helkivat materjali". Täpsustuseks: sertifitseeritud materjalist toode peab peegeldama valgust tagasi vähemalt 130 -150meetri kauguselt, hiinlaste materjalide peegeldus jääb tavaliselt 10 - 50meetri vahemikku.
Selleks, et helkurmaterjal oleks stabiilne ( helgib igalt poolt ühtlaselt - mitte, et pool "helkurit" helgib ja pool mitte ), tuleb PVC või plastiku tagaküljele asetada miljoneid prismasid, mis peavad olema võrdsete vahemaadega ja kõik ühes suunas - 1cm2 alale mahub tuhandeid prismasid! Selleks, et prismad eelnimetatud moel materjalil oleks, on vaja keerulisi valemeid, 0,00... täpsusega temperatuuri tootmisruumis jne. Palja silmaga on kahjuks võimatu materjali kvaliteeti hinnata, mis kindlasti raskendab õige toote äratundmist. Siiski, on selleks mõeldud välja materjali markeering, mis on materjalile "graveeritud", mitte peale prinditud. Nende markeeringute järgi on lihtne materjali tootjat tuvastada ja koheselt ära tunda usaldusväärne tootja võltsingu tegijast - helkurmaterjal, millel pole ühtegi märgistust (visuaalselt hästi nähtav, kui tead, mida vaadata), ei vasta kindlasti ühelegi EN13356:2001 standardile (see käib ebaprofessionaalsete isikukaitsevahendite kohta)! 3M Scotchlite ja Reflexite on koheselt ära tuntavate markeeringutega; 3M Scotchlite materjalidel on 3 väikest pikka kolmnurka ühes "pundis" koos ja need "pundid" asetsevad üksteisest ca 1,5cm kaugusel. Reflexite materjalil on ruudud, mille nurki ühendavad lumehelbe taolised kujundid. (Softreflector OÜ kasutab 3M Scotchlite materjali, mille logo on alati ka meie pakenditel välja toodud). Kuna aegajalt on helkurtoodetel jooned, siis ei tohiks kindlasti mainimata jätta, miks see nii on; helkurmaterjal koosneb tavaliselt 225*225mm ruutudest (kõikumine +/- 2mm) - see on see mõõt, kuhu saab prismad maksimaalselt kontsentreerida (et säiliks helkivuse stabiilsus). Kui helkuril juhtub triip/joon olema, ei tähenda see kindlasti, et tegemist on praagiga - tegemist on vaid materjali omapäraga. Samuti ei tähenda see, et teie kasutatav toode ei helgiks. Näiteks toodete puhul, mille üldpikkus on suurem, kui 225mm, peabki vähemalt üks või kaks niisugust triipu peal olema - kui ei ole, siis on tegemist kindlasti sertifitseerimata halva materjaliga! Nt. toode millel peaks kindlasti vähemalt üks triip olema, on slap wrap.
Kokkuvõtteks, mida tähendab EN13356:2001?
See numbrikombinatsioon võtab kokku Euroopa Direktiivi, mis kvalifitseerib ebaprofessionaalsed isikukaitsevahendid. Sõna ebaprofessionaalne ei tähenda aga vähimalgi määral, et tegemist on umbmäärase helkiva asjaga. Tegelikult hõlmab ebaprofessionaalne isikukaitsevahend enda alla 3-tüüpi helkurtooteid: helkurid, kleebised ja slap wrapid. Miks nimetatakse neid ebaprofessionaalseteks, tuleneb sellest, et neid tooteid ei kasutata tööstustes, teedeohutuses jms. - neid tooteid võivad kanda kõik jalakäijad, ükskõik kui vanad või ükskõik, mis ametialal nad tegutsevad. (Professionaalse toote all mõistetaks näiteks tuletõrjujate, kiirabitöötajate, teedetööliste jne. valdkonna esindajaid, kelle tööriietus nõuab helkivaid osiseid).
Selleks, et tootja võiks müüa oma toodangut CE nõuetele vastavalt, peab tootja kõigepealt saatma oma tooted spetsiaalsetesse laboritesse. Nendes laborites testitakse tooteid kõikvõimalikel erineval moel (täpsemalt on see lahti seletatud Helkurtoote suuruse teemas) - kui kõik testid läbitakse, väljastab labor sertifikaadi EN13356:2001. Siiski, kui Teil tekib kahtlus, et teie poolt ostetud või teile jagatud helkur ei vasta nõuetele, võtke ühendust toote edasimüüjaga või tootjaga, et nad näitaks teile sertifikaati - tarbijana on teil õigus seda nõuda. Lugege läbi kõik sertifikaadil esitatud info ja kui tundubki, et midagi on ikkagi "mäda", pöörduge kohaliku Maanteeameti- või Tarbijakaitse poole.
Loodame, et suutsime selle keerulise maailma teile natukenegi avatumaks ja arusaadavamaks muuta ja et olete nüüd helkurit ostes või vastu võttes teadlikumad. Kui teil on veel küsimusi, millest siin ei räägitud, olete alati teretulnud meiega ühendust võtma - anname endast parima, et teid aidata!
Elu on ilus, seda tuleb hoida!